Monday, 15 October 2012

BENTUK DAN RUANG (3D)

 


KEPENTINGAN MEMPELAJARI BENTUK DAN RUANG

Bentuk dan ruang / Geometri dikaji kerana ia dianggap ilmu yang sangat cantik, sempurna, dan masih banyak rahsia ciptaan Ilahi yang masih belum dirungkai. Sifat-sifat inilah yang merangsang akal fikiran kita untuk terus mengkaji ilmu Bentuk dan ruang / Geometri dan mensyukuri kebesaran Ilahi. Mempelajari ilmu geometri mendedahkan kita tentang kewujudan alam ini dengan mendalam. Mengajar ilmu Bentuk dan ruang / Geometri pula melatih akal fikiran kita untuk menjana pemikiran yang kritis dan terperinci. Terdapat alasan lain kenapa kita harus belajar manipulasi Bentuk dan ruang / Geometri iaitu minat terhadap geometri sentiasa ada apabila kita memerlukan jawapan tentang peristiwa dan fungsi tentang kejadian alam sejagat. Ironinya, minat terhadap kepelbagaian bentuk dan objek seperti garisan, bulatan, segi tiga, dan segi empat yang begitu dekat dengan kehidupan manusia secara semulajadi selari dengan fenomena memandu di jalan raya, melihat kestabilan bangunan dan lain-lain lagi sering menjadi asas kepada pengembangan terhadap pengetahuan Bentuk dan ruang / Geometri.  Sebenarnya pengetahuan objek geometri telah ada dalam masyarakat primitif dan pada awal ketamadunan manusia. Banyak ahli falsafah matematik memberikan pandangan mereka yang tersendiri tentang geometri. Mari kita tinjau pandangan beberapa sarjana matematik di bawah

Tuesday, 9 October 2012

rph ruang dan waktu(tahun 3)


Rancangan  Pengajaran Harian

Mata Pelajaran          : Matematik               
Kelas                         : Tahun 3 Seroja
 Bilangan Murid          : 28 orang
Tarikh                         : 24 September 2012                      
Hari                             : Selasa
Masa                          : 9.10 – 9.40 pagi
Tema                          : Bentuk dan Ruang
Tajuk                           : Bentuk Tiga Dimensi (3-D)

Objektif  Pembelajaran                             
8.1.1 Memahami dan menggunakan perbendaharaan kata berkaitan bentuk tiga dimensi (3-D)
Objektif Yang Diharapkan
8.1.1.i Mengenalpasti pelbagai jenis prisma
            Triangle – Rectangle - Square

Hasil Pembelajaran :
Diakhir pembelajaran sekurang-kurangnya 23 daripada 28 orang murid akan dapat:
1.    Mengenal dan menyebut dengan betul nama-nama prisma
2.    Menulis ejaan setiap prisma dengan betul
3.    Menjawab dengan betul 20 daripada 25 soalan lembaran kerja.

Pengisian kurikulum
i). Ilmu                         : Moral
ii). Nilai murni                         : bekerjasama, tolong-menolong, berani
iii) Kemahiran Nilai Tambah
a)    Kecerdasan Pelbagai : Verval Linguistik
b)    Kemahiran Berfikir    : Mentafsir
c)    Pembelajaran kontruktivisme
Pengetahuan sedia ada
i)             Murid sudah pernah melihat bentuk-bentuk tiga dimensi (3-D)
ii)            Murid ada memiliki bentuk-bentuk tiga dimensi seperti pensil, kotak pensil dan getah pemadam.

Bahan bantu mengajar
Komputer riba, bentuk-bentuk 3-D maujud, kad puzzle, buku teks dan lembaran kerja

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Langkah/
Masa

Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan

Set Induksi
(3 minit)

Gambar slaid
- Bentuk 3-D
- Bebtuk 2-D

a) Guru tayangkan gambar-gambar bentuk 3-D dan 2-D

b) Guru meminta murid untuk memilih (mengkelaskan) gambar 3-D dan 2-D yang di tayang

c).Guru menjelaskan perbezaan bentuk 3-D dan 2-D

d). Guru jelaskan tajuk pelajaran hari ini iaitu bentuk-bentuk 3-D






BBM
Komputer
Gambar Slaid

Langkah 1
(3 minit)


Gambar slaid
- Perkataan Triangular, Rectangular dan Square
- Bentuk 3-D
Triangular, Square dan Rectangular

a) Guru tayangkan perkataan dan murid mengeja dan menyebut dengan kuat dan betul

b)Guru tayangkan gambar 3 buah bentuk 3-D satu demi satu

c)Guru ulangi aktiviti  a dan b secara kelas, kumpulan dan individu.


KP
Verval- Linguistik

Sebutan dan ejaan


Langkah 2
(4 minit)

Bentuk 3-D Maujud
- Triangular
- Rectangular
- Square

a)Guru berikan setiap kumpulan bentuk-bentuk 3-D (maujud) untuk diteliti dan lebih difahami.

b)Guru menyebut nama-nama bentuk dan setiap kumpulan  tunjukkan bentuk –bentuk tersebut.

c)Guru berikan ganjaran pujian kepada kumpulan yang pantas dan menjawab dengan betul







BBM
Kad Perkataan
Gambar 3-D
Pendekatan direktif
Kemahiran berfikir
Kerjasama
Pemikiran kritis

Langkah 3
(6 minit)

Aktiviti Kumpulan
- Plastisin
- Kad Manila
- Pen White-board


a)Guru berikan plastisin  kepada setiap kumpulan.

b)Guru meminta murid-murid membuat bentuk 3-D secara kumpulan menggunakan plastisin

c). Guru meminta setiap kumpulan menulis semula nama-nama bentuk pada manila kad dan dipamerkan pada setiap bentuk.

d). Guru melihat hasil aktiviti setiap kumpulan dan membuat pengesahan betul atau salah.


BBM
Kemahiran berfikir

Pemikiran kreatif

Nilai murni – bekerjasama, tolong-menolong

Langkah 4

(6 minit)


Aktiviti Kumpulan
-Permainan Ligo


a)Guru berikan permainan Ligo kepada setiap kumpulan.

b)Guru meminta murid-murid membuat bentuk 3-D secara kumpulan menggunakan permainan Ligo

c). Guru meminta setiap kumpulan pamerkan kad perkataan pada setiap bentuk . (Gabungan plastisin dan Ligo)

d). Guru melihat hasil aktiviti setiap kumpulan dan membuat pengesahan betul atau salah.


Kontektekstual

Pemikiran kritis

Langkah 4

(6 minit)


Latihan Penilaian


a)Guru edarkan lembaran kerja kepada setiap murid

b) Guru membincangkan jawapan dengan memaparkan di skrin tayangan

c)Guru memberikan ganjaran kepada murid-murid yang menjawab dengan betul semua soalan


Kontektekstual
Pemikiran kritis

Langkah
5
 (2 minit)


Penutup / Rumusan
-Menghargai bentuk-bentuk dalam kehidupan seharian


a) Guru menyoal semua murid nama-nama bentuk 3-D yang telah dipelajari tadi.
b) Guru mnyoal kepentingan dan kegunaan bentuk-bentuk dalam kehidupan seharian.

Kontektekstual
Pemikiran kritis